The SU100-F2K-254 Suprema® Stainless Steel Kinematic 1 inch (25.4 mm) Optical Mount is fabricated from pressed and sintered powdered metal stainless steel. Through our patent pending process we create cost-effective pressed and sintered powdered stainless steel mounts with performance comparable to that of wrought stainless steel. Newport's Suprema design has been optimized utilizing our broad experience in opto-mechanics, vibration damping and isolation, optics, and material science. Through comprehensive design, finite element analysis, and rigorous testing, we have achieved performance previously attained only through high cost, custom stainless steel mounts. 1 inch (25.4 mm) diameter optics are front loaded and held securely in place against precision mounting pads using the setscrew, or be epoxied in place. Extensive laboratory testing has shown that epoxying the optic in place provides optimal performance and stability. Suprema mounts have superior adjustability and feel. Polished and lapped carbide pads enable smooth, repeatable motion. The two adjustment screws with knob have tip and tilt adjustability over a range of +/- 7 degrees. 254-TPI provides a 60% sensitivity advantage over the standard adjusters. Convenient 8-32 (M4) counterbored clearance holes provide quick, precise, secure and stable mounting. Suprema mounts are compatible with standard post and post holder systems for adjustable height and pedestal posts for a stable fixed height.
Unmatched Performance
The Stainless Steel Advantage
254-TPI Adjuster Version Now Available
Resources & Downloads
2D Product Drawings
SU100-F2K-254.pdf(287.9 kB, PDF)
Related Products
Compatible
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | UPATOThin Optics Adapter, 1.0 in. (25.4 mm) Diameter | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | UPA-CH1Cube Beamsplitter Holder, 1.0 in. Cubes, For 1.0 in. Mirror Mounts | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | UPA-RM1ARotation Mount, Polarizer, 1 inch, For U100-A Mount | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | UPA-45D145 Degree Mirror Holder, 25.4 mm Diameter | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | UPA-OMObjective Lens Adapter, RMS Thread, 1 inch Mount | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | TRA12CCMotorized Actuator, Miniature, 12 mm Travel, DC Servo motor | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | TRA12PPDMotorized Actuator, Miniature, 12 mm Travel, Stepper, 25-pin D-Sub | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Frequently Purchased Together
|---|---|---|---|---|---|---|
 | X95-0.5Structural Rail, Aluminum, 500 mm Length, M6 Threads, X95 Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SS100T-F2HMirror Mount, ZeroDrift, 1 in. Diameter, Two 100 TPI Hex Key | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-PRC-3Optical Rail Carrier, 88.9 mm Length, M6 Thread, PRL Series | 2 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | PRXRail Indexing Block, 0.5 in. (12.7 mm) Length, No Holes, PRL Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | PRL-24Precision Optical Rail, 24.28 in. Length, 3.93 in. Width, 24 in. Scale | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-CXL95-120Optical Rail Carriage, 120 mm Length, M5 and M6 Thread, X95 Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | ST05-R2HMirror Mount, ZeroDrift, 0.5 in., Two 100 TPI Hex Key, Rear Load | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |