RV120HAT Drawing(450.6 kB, PDF)
Technical Notes
Encoder Resolution Calibration(4 MB, PDF)
Related Products
Compatible Controllers and Drivers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | XPS-DRV03PWM Drive Module, High Performance, DC Motors | In Stock |
Accessories
|---|---|---|---|---|---|---|
 | MMCABLE-REGInline Regulator, 5 VDC, for MMCABLEs 5 m or longer | In Stock | ||||
 | M-FK-BLXL-Allen Wrench Set, Sizes: 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8, 10 mm, Metric | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Similar
 | URS150BCCMotorized Rotation Stage, DC Motor, Continuous 360° Motion, URS150 | In Stock | ||||
 | RV120CCMotorized Rotation Stage, 120 mm, High-Speed DC Drive | In Stock | ||||
 | BGM120CCMotorized Goniometer, ±45° Travel Range, DC Motor Drive, BGM120 | |||||
 | RV120HAT-FMotorized Rotation Stage, 120 mm, High-Speed DC Drive, Direct Encoder, Folded | In Stock |