The LT20-SP2-PK lens Tube Spacer Set is a set of six black anodized aluminum rings sized to fit into LT20 and LH-2A 2 in. lens mounts. Much more efficient and effective than using retaining rings for spacing lenses, they are ideally suited for making fixed multi-element lens assemblies like collimators and beam expanders. These spacers are 2 mm thick and have a thin-wall design to maintain a 90% clear aperture. LT20-SP series spacers are also avaialble in six additional thicknesses from 0.5 to 25 mm. Note that the LT20-SP05-PK 0.5 mm thick spacers are made from black Delrin (acetal plastic) and can also be used as protective washers.
Resources & Downloads
Other
LT20-SP2-PK RoHS Certificate(278.5 kB, PDF) LT20-SP2-PK_RoHS2021.pdf(682.2 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | LT20-WRSpanner Wrench, 2.0 inch LT Series Lens Tubes | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |