The LT20-SP05-PK is a set of 10 black acetal rings sized to fit into LT20 and LH-2A 2-in. lens mounts. These washers are 0.5 mm thick and have a thin-wall design to maintain a 90% clear aperture. The Acetal material is a low-friction, high-strength engineering plastic ideally suited as a protective washer and spacer for use with LT20-SP series aluminum lens spacers.
Resources & Downloads
Other
LT20-SP05-PK RoHS Certificate(278.8 kB, PDF)
Related Products
Accessory Products
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | LT20-WRSpanner Wrench, 2.0 inch LT Series Lens Tubes | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |