The LT20-SP25-PK lens Tube Spacer Set is a set of six black anodized aluminum rings sized to fit into LT20 and LH-2A 2 in. lens mounts. Much more efficient and effective than using retaining rings for spacing lenses, they are ideally suited for making fixed multi-element lens assemblies like collimators and beam expanders. These spacers are 25 mm thick and have a thin-wall design to maintain a 90% clear aperture. LT20-SP series spacers are also avaialble in six additional thicknesses from 0.5 to 25 mm. Note that the LT20-SP05-PK 0.5 mm thick spacers are made from black Delrin (acetal plastic) and can also be used as protective washers.
Resources & Downloads
Other
LT20-SP25-PK RoHS Certificate(278.7 kB, PDF) LT20-SP25-PK_RoHS2021.pdf(684.2 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | LT20-WRSpanner Wrench, 2.0 inch LT Series Lens Tubes | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Compatible Products
|---|---|---|---|---|---|---|
 | LT20-05Lens Tube, 2 inch LT Series, 1/2 inch length | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | LT20-10Lens Tube, 2 inch LT Series, 1 inch length | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | LT20-20Lens Tube, 2 inch LT Series, 2 inch length | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | LT20-30Lens Tube, 2 inch dia. LT Series, 3 inch length | FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | LH-1AFixed Lens Mount, 1.0 in. (25.4 mm) Diameter, 8-32 Thread, A-LINE | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-LH-1AFixed Lens Mount, Ø1.0 in. (25.4 mm), M4 Thread, A-LINE | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | LH-1NLens Mount, Insertable, 25.4 mm Diameter, A-LINE | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | LT20-RRRetaining Ring, 47.5 mm ID, 2.035-40 Thread | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |