The GTS70VCC is a compact, longest travel, platform, vertical stage that combines outstanding trajectory accuracy with fine adjustment capability of 0.6 μm Minimum Incremental Motion, a travel range of 70mm and 70N load capacity. Features include: a vertical guide system composed of matched pairs of recirculatiing crossed roller bearings, a folded DC motor with a precision ground and a low-friction lead screw designed to deliver ultra-smooth motion and shaft mounted rotary encoder. The GTS70VCC does not back drive even with heavy loads, offering excellent in-position stability. A reduction belt between the motor and lead screw increases available output torque and robustness for servo loop sensitivity. The GTS70VCC is ideal for applications such as semiconductor wafer inspection, scanning, microscopy, laser machining, automated device alignment, metrology, quality control and applications requiring long travel vertical motion of 70 mm.
Direct Vertical Guiding
Direct Position Feedback
Plug and Play - ESP Compatible
Multi-Axis Stage Assemblies
Resources & Downloads
3D Product Models
Application Notes
Literature
GTS-V Data Sheet.pdf(903.8 kB, PDF)
Related Products
Compatible Controllers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
Notes:
- Requires XPS-DRV11 driver module
Similar
|---|---|---|---|---|---|---|
 | GTS30VMotorized Vertical Stage, High Precision, 30 mm Travel, GTS Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | GTS70VMotorized Vertical Stage, High Precision, 70 mm Travel, Linear Encoder | |||||
 | VP-5ZAMotorized Vertical Stage, Compact, 4.8 mm, DC Servo with Tachometer, 4-40 and 8-32 | |||||
 | UZS80CCMotorized Vertical Stage, 4.5 mm Travel, DC Drive, 30 N Load, M4 | 10 Weeks |
Accessories
 | MMCABLE-REGInline Regulator, 5 VDC, for MMCABLEs 5 m or longer | In Stock | ||||
 | M-FK-BLXL-Allen Wrench Set, Sizes: 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8, 10 mm, Metric | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |