The MTN200PPV6 Linear Stage features an all-steel construction and combines high stiffness and thermal stability with a low profile design. This stepper drive version has 200 mm of travel and 0.1 µm Minimum Incremental Motion. MTN stages can bear up to 100 kg with an exceptional high axial load capacity up to 200 N. Features include: opposing single-row bearing surface, a diamond-corrected lead screw, a matched, precision-lapped nut and a non-migrating ball cage design. The nut design includes anti-backlash preloading and a sophisticated decoupling system ensuring little to no stage movement. The non-migrating ball cage design prevents any drift in vertical applications. Vacuum compatible to 10-6 Torr.
2D Product Drawings
MTN200PPV6(170.9 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | MTN100PPV6Motorized Linear Stage, Steel, Stepper Motor, 100 mm Travel, Vacuum, M4 & M6 | |||||
 | MTN300PPV6Motorized Linear Stage, Steel, Stepper Motor, 300 mm Travel, Vacuum, M4 & M6 |
Frequently Purchased Together
 | UTS100PPV6Motorized Linear Stage, Steel, 100 mm Travel, Stepper Motor, Vacuum Compatible | In Stock |