The MTN300PPV6 Linear Stage features an all-steel construction and combines high stiffness and thermal stability with a low profile design. This stepper drive version has 300 mm of travel and 0.2 µm Minimum Incremental Motion. MTN stages can bear up to 100 kg with an exceptional high axial load capacity up to 20 N. Features include: opposing single-row bearing surface, a diamond-corrected lead screw, a matched, precision-lapped nut and a non-migrating ball cage design. The nut design includes anti-backlash preloading and a sophisticated decoupling system ensuring little to no stage movement. The non-migrating ball cage design prevents any drift in vertical applications. Vacuum compatible to 10-6 Torr.
2D Product Drawings
MTN300PPV6(180 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | MTN100PPV6Motorized Linear Stage, Steel, Stepper Motor, 100 mm Travel, Vacuum, M4 & M6 | |||||
 | MTN200PPV6Motorized Linear Stage, Steel, Stepper Motor, 200 mm Travel, Vacuum, M4 & M6 |