The MTN100PPV6 Linear Stage features an all-steel construction and combines high stiffness and thermal stability with a low profile design. This stepper drive version has 100 mm of travel and 0.1 µm Minimum Incremental Motion. MTN stages can bear up to 100 kg with an exceptional high axial load capacity up to 200 N. Features include: opposing single-row bearing surface, a diamond-corrected lead screw, a matched, precision-lapped nut and a non-migrating ball cage design. The nut design includes anti-backlash preloading and a sophisticated decoupling system ensuring little to no stage movement. The non-migrating ball cage design prevents any drift in vertical applications. Vacuum compatible to 10-6 Torr.
Resources & Downloads
3D Product Models
2D Product Drawings
MTN100PPV6(166 kB, PDF)
Manuals
MTN Linear Stages User's Manual(1.6 MB, PDF)
Literature
MTN Data Sheet(1.2 MB, PDF) Vaccum Compatible Products Brochure(3.8 MB, PDF)
Related Products
Compatible Controllers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | esp30x-3-axis-dc-and-stepper-motion-controllerESP302 3-Axis DC and Stepper Motion Controller |
Notes:
- Requires XPS-DRV11 driver module
Similar Stages
|---|---|---|---|---|---|---|
 | MTN200PPV6Motorized Linear Stage, Steel, Stepper Motor, 200 mm Travel, Vacuum, M4 & M6 | |||||
 | MTN300PPV6Motorized Linear Stage, Steel, Stepper Motor, 300 mm Travel, Vacuum, M4 & M6 |