The UTS100PPV6 is a vacuum compatible stepper motor driven linear translation stage with a 100 mm travel range. This UTS stage incorporates a low-profile design with excellent stiffness and thermal stability, making it ideal for environments where temperature is not very well controlled. The high output torque of the stepper motor minimizes the risk of lost steps and provides optimum MIM.
Vacuum Compatible
The UTS-PPV6 are the vacuum compatible versions of the UTS stepper motor stage. They can be used in a vacuum environment down to 10-6 Torr. Their performance is the same as their corresponding UTS-PP stepper motor stage, except that the maximum speed is 10 mm/sec and centered load capacity is 100 N.
Diamond-Corrected Lead Screw Drive
All Steel Stage Construction
Economical Stepper Motor Drive
Plug and Play ESP Motion Controller Compatible
Resources & Downloads
3D Product Models
2D Product Drawings
UTS&V6-S(437.7 kB, PDF)
Literature
Manuals
UTS Linear Stages User's Manual(1.7 MB, PDF)
Related Products
Compatible Controllers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
Notes:
- Requires XPS-DRV11 driver module
- 500 nm MIM when used with SMC controller
Accessories
|---|---|---|---|---|---|---|
Similar Stage
 | UTS50PPV6Motorized Linear Stage, Steel, 50 mm Travel, Stepper Motor, Vacuum Compatible |
Frequently Purchased Together
 | MTN200PPV6Motorized Linear Stage, Steel, Stepper Motor, 200 mm Travel, Vacuum, M4 & M6 |