The UTS150PPV6 is a vacuum compatible stepper motor driven linear translation stage with a 150 mm travel range. This UTS stage incorporates a low-profile design with excellent stiffness and thermal stability, making it ideal for environments where temperature is not very well controlled. The high output torque of the stepper motor minimizes the risk of lost steps and provides optimum MIM.
Vacuum Compatible
The UTS-PPV6 are the vacuum compatible versions of the UTS stepper motor stage. They can be used in a vacuum environment down to 10-6 Torr. Their performance is the same as their corresponding UTS-PP stepper motor stage, except that the maximum speed is 10 mm/sec and centered load capacity is 100 N.
|---|---|---|---|---|---|---|
Similar Stage
 | UTS100PPV6Motorized Linear Stage, Steel, 100 mm Travel, Stepper Motor, Vacuum Compatible | In Stock |