The TR-M4Q20-10 Thread Adaptor converts an 1/4-20 threaded hole to an M4 threaded hole. These thread reducers are extra short (only 1/4 in., 6.4 mm) which allows them to be fully inserted in shallow threaded holes where other longer thread adaptors will bottom out and protrude. To assist in installation and removal, each thread reducer has a slot in the top for use with a flat-blade screw driver. The TR-M4Q20-10 is a pack of 10 thread adaptors.
Resources & Downloads
Other
TR-M4Q20-10 RoHS Certificate(279.3 kB, PDF) TR-M4Q20-10_RoHS2021.pdf(685.9 kB, PDF)
Related Products
Accessories
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 9923Double-Ended Set screw, 8-32, 0.75 in. Long, Qty10 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
Similar
|---|---|---|---|---|---|---|
Compatible
 | PS-1ZOptical Pedestal, Magnetic Base, 1.0 in. Height, 1 in. Diameter, 8-32 | In Stock | ||||
 | PS-2Optical Pedestal, 2.0 in. Height, 1.0 in. Diameter, 8-32 Thread | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | PS-1Optical Pedestal, 1.0 in. Height, 1.0 in. Diameter, 8-32 Thread | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SP-1Optical Post, 1.0 in. Height, 0.5 in. Diameter, 8-32 and 1/4-20 Thread | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |