The 10SWF-1050-B High-Performance Shortpass Edge Filter is a 0.98 in. (25.0 mm) diameter optical filter with a cut-off wavelength of 1050 ±10.5 nm with transmittance of 485-1036 nm, and rejection wavelength at 1085-1460 nm. Our short-wave pass filters have a steep transition between the region of transmission and reflection that is much steeper than colored glass filters. This short-wave pass filter has out-of-band rejection OD ≥ 4 with ≥ 91% transmission in the pass band and cut-off slope < 1%, making it ideal for wide variety of applications.
Resources & Downloads
Other
10SWF-1050-B RoHS Certificate(710.8 kB, PDF)
2D Product Drawings
10SWF Drawing(76.6 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 10LWF-1000-BLongpass Filter, Dielectric, 25.4 mm, 1000±7 nm Cut-On, 1020 - 2200 nm | 7 Weeks |
|---|---|---|---|---|---|---|
 | FH-1SOptical Filter Holder, Drop-in, 25.4 mm Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FH-1ROptical Filter Mount, Stackable, 1.0 in. Diameter Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |