The OC1-SEG12 Optics Cage Plus Segment is a preassembled, 12 inch long OpticsCage+™ segment made from four OC1-GR-12 guide rods and two OC1-A30 end plates. The unique snap-in feature of the OpticsCage+ carriers allows this cage segment to be easily populated with optical elements to create an optical system. The rods in the end plates are staggered to create male/female ends to allow connection to other assembled OpticsCage+™ segments.
Resources & Downloads
3D Product Models
Other
OC1-SEG12 RoHS Certificate(278.7 kB, PDF) OC1-SEG12_RoHS2021.pdf(682.7 kB, PDF)
2D Product Drawings
OC1-SEG.pdf(259.7 kB, PDF)
Related Products
Accessory Products
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | PX-2Optical Post, Slotted Base, 2.0 in. Height, 1.0 in. Diameter, 8-32 | FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | PX-3FOptical Pedestal, Forkless Mounting, 3 in. Height, 1 in. Diameter, 8-32 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | PX-4Optical Post, Slotted Base, 4.0 in. Height, 1.0 in. Diameter, 8-32 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-PX-2Optical Post, Slotted Base, 50.8 mm Height, 25.4 mm Diameter, M4 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-PX-3FOptical Pedestal, Forkless Mounting, 76.2 mm Height, 25.4 mm Diameter, M4 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-PX-4Optical Post, Slotted Base, 101.6 mm Height, 25.4 mm Diameter, M4 | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Similar Products
|---|---|---|---|---|---|---|
 | OC1-SEG12Optics Cage Plus Segment, Preassembled, 12 in, Length | 3 Weeks | ||||
 | OC1-SEG8Optics Cage Plus Segment, Preassembled, 8 in, Length | In Stock | ||||
 | OC1-SEG6Optics Cage Plus Segment, Preassembled, 6 in, Length | In Stock | ||||
 | OC1-SEG4Optics Cage Plus Segment, Preassembled, 4 in, Length | In Stock |
Compatible Products
 | OC1-LH1Lens Mount, Insertable, 1 in. Diameter, Optics Cage Plus | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | OC1-LH1-XYAdjustable Lens Mount, Insertable, XY Fine, 25.4 mm Diameter, 1 in. Optics Cage Plus | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | OC1-LH1-XYZAdjustable Lens Mount, Insertable, XYZ Fine, 25.4 mm Diameter, 1 in. Optics Cage Plus | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | OC1-LH1-XYAAdjustable Lens Mount, Insertable, XYθXθY Fine, 25.4 mm Diameter, 1 in. Optics Cage Plus | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | OC1-TZZ-Axis Stage, Insertable, 13 mm Travel, Locking, Optics Cage Plus | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | OC1-PMOptical Post Mount, 1 in. Optics Cage Plus | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Frequently Purchased Together