The IDL280-300LM Industrial Grade Linear Motor Stage offers a 300 mm travel range with, 50 nm minimum incremental motion and a 2000 mm/s top speed. This robust 280 mm wide industrial-grade linear stage is designed specifically for laser material processing applications requiring high precision, high throughput and high reliability. The high-efficiency, non-contact, ironless linear motor offers fast motion and speed stability and a 1500 N load capacity. Additional industrial environment features include a hard top cover, flexible side bands and air purge.
2D Product Drawings
IDL280-300LM(174.2 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | IDL280-400LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 400 mm Travel, 280 mm | In Stock | ||||
 | IDL225-300LMMotorized Linear Stage, Industrial, Linear Motor, 300 mm Travel, 225 mm | |||||
 | ONE-XY300HAMotorized XY Linear Stage, Linear Motor, 290 mm Travel, High Accuracy | 5 Weeks |