CONEX-TRB25CC is a compact DC servo actuator integrated with a CONEX-CC controller that provides 25 mm travel in a slim, 16 mm diameter housing, and is recommended for motorizing 561 series linear stages, and 481 and RS65 rotation stages. TRB actuators can replace micrometers which are used in a wide variety of linear stages, mirror mounts, and OEM applications.
TRB DC Servo Actuators
Compact DC Servo Motion Controller
Out-of-the-box PC Control
Simple Programming with Extensive Language Options
Manuals
Application Notes
Software
CONEX-CC_Installer_Win10(5.8 MB, ZIP) CONEX-CC GUI USB Driver(6.3 MB, ZIP)
2D Product Drawings
CONEX-TRB25CC(486.2 kB, PDF)
Literature
TRB Data Sheet.pdf(1.4 MB, PDF) CONEX Datasheet(4.2 MB, PDF)
Related Products
Similar
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-PSD9Optical Beam Position Detector, 9-mm sensor | In Stock | ||||
 | CONEX-TRA12CCLinear Actuator, DC Servo, 12 mm Travel, TRA12CC and CONEX-CC Controller | In Stock | ||||
 | TRA25CCMotorized Actuator, Miniature, 25 mm Travel, DC Servo Motor | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | CONEX-TRA6CCLinear Actuator, DC Servo, 6 mm Travel, TRA6CC and CONEX-CC Controller | 3 Weeks |
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-BPBase Plate, Mounts Multiple CONEX™ Controllers | In Stock | ||||
 | CONEX-PS1Power Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||
 | CONEX-PS-CB2Power Chain Cable, 100 mm Length, CONEX™ | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |