The Super Agilis™ CONEX-SAG-LS48 is a high performance piezo motor linear stage integrated with an open-loop piezo motion controller/driver that provides 48 mm travel and more than 10 mm/sec speed.
To power the stage a CONEX-PS power supply is needed.
CONEX-SAG Motion Control
User-Friendly Interface
Compact Controller and Stage
In terms of size, the CONEX-SAG controller is comparable to a deck of cards, only measuring 93 x 53 x 23 mm. Six controllers can fit on a
Manuals
Super Agilis - Controller GUI Manual.pdf(1.8 MB, PDF) Super Agilis - User's Manual.pdf(3.3 MB, PDF)
Software
Conex-SAG GUI & USB Drivers(6.2 MB, ZIP)
Literature
Super Agilis Open-Loop Data Sheet.pdf(862.2 kB, PDF)
2D Product Drawings
CONEX-SAG-LS48 Drawing(531.5 kB, PDF)
Technical Notes
Open vs Closed Loop Picomotors(1.6 MB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-PS1Power Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||