The 460A-XYZ-LH 0.5 inch (12.7mm) Travel Three-Axis Quick-Mount Linear Stages has an integrated, yet modular, design allowing for increased versatility. The Z Axis Stage/Bracket is user removable allowing conversion of an XYZ Model to an XY Model. The left-handed configured 460A-XYZ-LH features all aluminum construction with hardened ball bearings running along opposing pairs of polished and hardened stainless steel rods. This offers exceptional straightness of travel, but a lower load capacity than our crossed-roller bearing stages. The stages are spring loaded against the drive actuator for backlash free motion. Vertical-drive assemblies carry the load through the actuator spindle rather than the springs for positive load support. Three actuators are required and are ordered separately.
Fast Side Tab Mounting
Most standard stages mount beneath the translating component, requiring proper positioning to expose the mounting through holes. With the 460A Series Quick-Mount Linear Stages, however, convenient external mounting tabs eliminate this need. These stages offer the easiest mounting, regardless of the stage's initial position, for fast implementation into optical systems.
Low Profile Design Fits in Tight Spaces
Both X and XY configurations of these stages have the same minimum profile height of 1 in. to fit easily anywhere. Stainless steel actuator mounts are compatible with either manual or motorized actuators to accommodate your precision needs, sold with (-MIC models) or without actuators included.
Stainless Steel Ball-Bearings for Smooth Translation
The light-weight aluminum construction translates using stainless steel ball bearings running along opposing pairs of polished stainless steel rods. The stages are also spring loaded against the drive actuator for backlash free motion. For the lower load capacity of the lightweight stage, this offers exceptional straightness of travel over the full 0.5-in. (or 13 mm) travel range, with <150 µrad deviation.
Resources & Downloads
Other
460A-XYZ-LH RoHS Certificate(288.2 kB, PDF)
Related Products
Frequently Purchased Together
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | SM-13Vernier Micrometer, 13 mm Travel, 9 lb. Load Capacity, 50.8 TPI | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||