The 10SWF-1000-B Shortpass Edge Filter is a 1 in. (25.4 mm) diameter filter with a cut-off wavelength of 1000 ±7 nm, and transmittance of 475-980 nm. Our short-wave pass filters have a steep transition between the region of transmission and reflection that is much steeper than colored glass filters. Shortpass filters have out-of-band rejection ≥OD 3 to X-ray to 1200 nm. Typical transmission is ≥65% for short-wave pass filters. These optical filters are also available as part of the FS-SWF-B shortpass filter set.
Resources & Downloads
2D Product Drawings
BAND-S(58.2 kB, PDF)
Other
10SWF-1000-B RoHS Certificate(265.2 kB, PDF)
Related Products
Similar
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 10LWF-1000-BLongpass Filter, Dielectric, 25.4 mm, 1000±7 nm Cut-On, 1020 - 2200 nm | 7 Weeks |
Compatible
|---|---|---|---|---|---|---|
 | FH-1SOptical Filter Holder, Drop-in, 25.4 mm Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FH-1ROptical Filter Mount, Stackable, 1.0 in. Diameter Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |