The 10BPF70-400 Bandpass Filter is a 1 inch (25.4 mm) diameter band pass filter with a center wavelength of 400 ± 10 nm and a Full Width Half Max of 70 ± 30 nm. Our Bandpass Filters pass a narrow spectral band of UV, visible, or NIR radiation and reject out-of-band wavelengths from the X-ray to the far IR. Applications include spectral radiometry, medical diagnostics, chemical analysis, colorimetry, astronomy, and wherever spectral isolation is required.
Other
10BPF70-400 RoHS Certificate(264.1 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 10LWF-400-BLongpass Filter, Dielectric, 25.4 mm, 400 ± 5 nm Cut-On, 410 - 1200 nm | In Stock | ||||
 | DCM10Laser Beam Combiner, Dichroic, 25mm, 372-415 nm Refl, 439-647 nm Trans | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | 20BPF10-400Bandpass Filter, 50.8x50.8 mm, 400±2 nm Center, 10±2 nm FWHM | 5 Weeks |
|---|---|---|---|---|---|---|
 | FWM1X6Optical Filter Wheel, Six Position, Indexed, Unobstructed, 1.0 in. Filters | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FH-1ROptical Filter Mount, Stackable, 1.0 in. Diameter Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FH-1SOptical Filter Holder, Drop-in, 25.4 mm Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FWM1X12Indexed Filter Wheel, Dual Six Position, Unobstructed, 1.0 in. Filters | FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |