The 10BPF10-800 Bandpass Filter is a 1 inch (25.4 mm) diameter band pass filter with a center wavelength of 800 ± 2 nm and a Full Width Half Max of 12 ± 2 nm. See Curve 16, for transmission graph. Our Bandpass Filters pass a narrow spectral band of UV, visible, or NIR radiation and reject out-of-band wavelengths from the X-ray to the far IR. Applications include spectral radiometry, medical diagnostics, chemical analysis, colorimetry, astronomy, and wherever spectral isolation is required.
Scribed and Laminated Construction
Bandpass Filter Transmission
Resources & Downloads
2D Product Drawings
BAND-S(58.2 kB, PDF)
Other
10BPF10-800 RoHS Certificate(263.9 kB, PDF)
Related Products
Similar
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 10LWF-800-BLongpass Filter, Dielectric, 25.4 mm, 800 ± 6 nm Cut-On, 815 - 1200 nm | In Stock | ||||
 | 10SWF-800-BOptical Filter, Shortpass, 25.4 mm, 800 nm Cut-off, 475-785 nm Transmission | In Stock |
Compatible
|---|---|---|---|---|---|---|
 | FH-1ROptical Filter Mount, Stackable, 1.0 in. Diameter Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FH-1SOptical Filter Holder, Drop-in, 25.4 mm Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FWM1X6Optical Filter Wheel, Six Position, Indexed, Unobstructed, 1.0 in. Filters | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FWM1X12Indexed Filter Wheel, Dual Six Position, Unobstructed, 1.0 in. Filters | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |