This new generation of TLS includes a manual iris aperture on the output of the system as well as LT10-UADPT, a removable mechanical flange used to couple Oriel Instruments' 1.5 inch products to 1.0 inch for increased compatibility with Newport products.
Wide Tuning Range
Pre-Assembled and Pre-Aligned
Includes TracQ Basic Software
TLS130B-300X Lamp Installation and Alignment
Resources & Downloads
Manuals
Literature
Oriel TLS130B Light Source Datasheet(1.2 MB, PDF)
2D Product Drawings
TLS130B Dimensions(1 MB, PDF)
Other
USFW-100 MKS RoHS3 Certificate(233 kB, PDF)
Software
Python Sample Code for Cornerstone B Monochromators(166.3 kB, ZIP)
Related Products
Replacement Parts for Xe Source
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 66160Lamp Socket Adapter, 300 W Xe Lamp, For Research Housing | In Stock | ||||
 | 6258Xenon Arc Lamp, 300 W, Ozone Free | In Stock | ||||
 | 70044Cable, USB 2.0, Type A to Type B, 9.8 Foot (3 Meter) Length | In Stock | ||||
 | 70040Cable, RS-232 Serial Communication, 6 Foot (1.8 Meter) Length | In Stock | ||||
 | 70050Power Supply Cable, 6 ft., Xe, Hg(Xe), QTH, Deuterium Lamps, IR Emitters | In Stock | ||||
 | 77216Fixed Slit, 600 µm Width, 18 mm Height | In Stock | ||||
 | 77217Fixed Slit, 280 µm Width, 18 mm Height | In Stock | ||||
 | LT10-UADPTAdapter, Oriel® 1.5-Inch Series Flange to Newport 1-Inch LT Series | In Stock |
Similar
Frequently Purchased Together
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 77776Focusing Assembly, Fiber Bundle, FS Aspheric, F/2.2, 800 µm Spot | |||||
 | 77330Focusing Lens Assembly, Req. 1 inch Dia. Lens, 1.5 inch Series Flanges | 4 Weeks | ||||
 | 77564Fiber Optic Bundle, Fused Silica, 11 mm Ferrules, 0.125 in., 36 in. | 6 Weeks | ||||
 | 77670Ferrule Converter, SMA Termination to 11mm Standard Ferrule | In Stock | ||||