These SP-0.25-S-10 Miniature Optical Pedestal Spacers have a 0.25 in. thickness and a 1/2 in. diameter. With these super-slim spacers, getting SP or SP-Z optical posts closer to your exact optical height without sacrificing stability is now possible. Made from Stainless Steel these spacers have a 8-32 clearance hole and are sold in bags of 10.
Resources & Downloads
Other
SP-0.25-S-10 RoHS Certificate(278.9 kB, PDF) SP-0-25-S-10_RoHS2021.pdf(685.1 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | SR-0.25-SPedestal Pillar Spacer, 0.25 in. Thick, 1.5 in. Diameter, 1/4-20 CLR | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | PS-0.25Pedestal Spacer, 0.25 in. Thick, 1 in. Diameter Posts, 8-32 (M4) CLR | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||