Nothing beats the SA2-18X18 Solid Aluminum Optical Breadboard for its combination of durability, quality workmanship, and affordability. This 0.5 inch thick, 18 x 18 inch solid aluminum plate is perfect for all kinds of non-critical applications where higher performance, and higher priced breadboards are simply not necessary. A wide variety of breadboard accessories make it easy to incorporate these breadboards into larger optical systems with ease.
Convenient Platform for Optical Assemblies
Counterbored Through Holes for Easy Mounting
Resources & Downloads
Other
SA2-18X18 RoHS Certificate(275.1 kB, PDF)
Related Products
Frequently Purchased Together
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | SA2-22Optical Breadboard Plate, Solid Aluminum, 24 x 24 in., 1 in. 1/4-20 Grid | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SA2-11Optical Breadboard Plate, Solid Aluminum, 12 x 12 in., 1 in. 1/4-20 Grid | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SA2-HNDLHandles, Optical Breadboard, 2 Piece Set, SA2 Series | In Stock | ||||
 | 360-90Angle Bracket, 90°, 1/4-20 (M6) Slots, 1 in. Spacing | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Similar
|---|---|---|---|---|---|---|
 | SA2-18x18-DOptical Breadboard Plate, Solid Aluminum, 18 x 18 in., 1/4-20, Double Density | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |