The M-CXL48-50 Rail Carrier enables fast, easy mounting and secure clamping of components at any point along the X48 rail. The M-CXL48-50 Carrier is specially designed to support positioners with the 50 mm module size. Knurled knobs are used to securely clamp the carriers to the rail. A unique clamp design eliminates contact between the screw shaft and the rail for smoother sliding, more stable positioning, and prevention of possible rail damage from over-tightening. M6, M4 and M3 holes.
Related Products
Frequently Purchased Together
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | X48-0.5Optical Rail, Aluminum, 500 mm Length, M4 Threads, X48 Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-CXL48-80Optical Rail Carrier, X48, 80 mm Length, M3, M4, and M6 Thread | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | X48-1Optical Rail, Aluminum, 1000 mm Length, M4 Threads, X48 Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | X48-2Optical Rail, Aluminum, 2000 mm Length, M4 Threads, X48 Series | FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | X48-1.5Optical Rail, Aluminum, 1500 mm Length, M4 Threads, X48 Series | 1 Week FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | BM11.16Micrometer Head, Standard Resolution, 16 mm Travel, 9 lb. Load | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Similar
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CXL48-50Optical Rail Carrier, X48, 50 mm Length, 1/4-20, 8-32 and 4-40 Thread | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | CXL48-80Optical Rail Carrier, X48, 80 mm Length, 1/4-20, 8-32 and 4-40 Thread | 3 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-CXL95-80Optical Rail Carriage, 80 mm Length, M4 and M6 Thread, X95 Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-CXL95-50Optical Rail Carriage, 50 mm Length, M6 Thread, X95 Series | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Compatible