DC Motor for High Speed and Repeatability
FEM Optimized Aluminum Body
Linear Encoder
Recirculating Ball Bearing Slides
Backlash-free Precision Ground Ballscrew
Resources & Downloads
3D Product Models
Application Notes
2D Product Drawings
ILS100HA(149.5 kB, PDF)
Manuals
Related Products
Compatible Controllers
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | esp30x-3-axis-dc-and-stepper-motion-controllerESP302 3-Axis DC and Stepper Motion Controller |
Notes:
- Requires XPS-DRV11 driver module
Accessories
|---|---|---|---|---|---|---|
 | MMCABLE-REGInline Regulator, 5 VDC, for MMCABLEs 5 m or longer | In Stock |
Similar
 | GTS70Motorized Linear Stage, 70 mm Travel, High Torque DC Motor, M4 and M6 | In Stock | ||||
 | GTS150Motorized Linear Stage, 150 mm Travel, High Torque DC Motor, M4 and M6 | In Stock | ||||
 | ILS100CCMotorized Linear Stage, 100 mm Travel, DC Motor, Rotary Encoder, 1/4-20 | In Stock |