The Super Agilis™ CONEX-SAG-LS16P is a piezo motor linear stage integrated with a closed-loop piezo motor controller/driver that provides 16 mm travel and up to 10 mm/sec speed. The compact linear stage has a built-in direct read linear encoder enabling high position repeatability, for sample positioning, as an optics inserter, for focusing, etc. The innovation in this encoder technology allows the footprint to be maintained while delivering sub-micron bi-directional repeatability.
To power the stage a CONEX-PS power supply is needed.
CONEX-SAG Motion Control
User-Friendly Interface
Compact Controller and Stage
In terms of size, the CONEX-SAG controller is comparable to a deck of cards, only measuring 93 x 53 x 23 mm. Six controllers can fit on a
Manuals
Super Agilis - Controller GUI Manual.pdf(1.8 MB, PDF) Super Agilis - User's Manual.pdf(3.3 MB, PDF)
Software
Conex-SAG GUI & USB Drivers(6.2 MB, ZIP)
Literature
Super Agilis Closed-Loop Data Sheet.pdf(863.8 kB, PDF)
2D Product Drawings
CONEX-SAG-LS16P Drawing(503.2 kB, PDF)
Technical Notes
Open vs Closed Loop Picomotors(1.6 MB, PDF)
Application Notes
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-PS1Power Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||
 | CONEX-BPBase Plate, Mounts Multiple CONEX™ Controllers | In Stock | ||||
 | SAG-BP1Slotted Based Plate, Stainless steel, Conex-SAG Series | |||||
 | SAG-AB90-16290 Degree Angle Bracket, Conex-SAG Series |
Notes:
- Power Supply sold separately.
- Compatible with SAG-LS16 (both) only
Frequently Purchased Together
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-PSPower Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||
 | SAG-AB90-1690 Degree Angle Bracket, Conex-SAG Series | |||||
 | CONEX-PS-CBPower Chain Cable, 100 mm Length, CONEX™ | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |