Compact Controller and Stage
Scalable Architecture
Out-of-the-box Control
Linear Amplifier in DC Units
Resources & Downloads
3D Product Models
2D Product Drawings
CONEX-PR50CC(487.5 kB, PDF)
Literature
PR50 Data Sheet.pdf(1.3 MB, PDF) CONEX Datasheet(4.2 MB, PDF)
Software
CONEX-CC_Installer_Win10(5.8 MB, ZIP) CONEX-CC GUI USB Driver(6.3 MB, ZIP)
Manuals
Related Products
Similar
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-BGS50CCMotorized Goniometer, BGS50CC Integrated with CONEX-CC controller | In Stock | ||||
 | CONEX-SR50CCMotorized Rotation Stage, SR50CC Integrated with CONEX-CC Controller | In Stock |
Accessories
|---|---|---|---|---|---|---|
 | CONEX-BPBase Plate, Mounts Multiple CONEX™ Controllers | In Stock | ||||
 | CONEX-PS1Power Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||
 | CONEX-PS-CB2Power Chain Cable, 100 mm Length, CONEX™ | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
Notes:
- Power Supply sold separately.
- A CONEX-PS-CB is included in each CONEX-CC product. Purchase more as needed.
Frequently Purchased Together
 | CONEX-PSPower Supply, 24 VDC, CONEX™ Motion Controllers | In Stock | ||||
 | LTA-HLMotorized Actuator, High Load, 25 mm travel, LTA, M12 thread | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | UTS50CCMotorized Linear Stage, Steel, 50 mm Travel, DC Motor, M4 and M6 | |||||
 | RVS80CCMotorized Rotation Stage, 80 mm, High-Speed DC Drive | 6 Weeks | ||||
 | RV160CCMotorized Rotation Stage, 160 mm, High-Speed DC Drive | |||||
 | M-UMR8.25Linear Stage, Double-Row Ball Bearing, 25 mm Travel, M4 and M6 | 1 Week FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | M-IMS300CCMotorized Linear Stage, 300 mm Travel, DC Motor, Rotary Encoder, M6 | |||||
 | GTS70Motorized Linear Stage, 70 mm Travel, High Torque DC Motor, M4 and M6 | In Stock | ||||