The 94011A-ES solar simulator is intended for the researcher who needs to closely simulate the sun’s spectrum, but does not require a large field of illumination. The 94011A-ES uses a 100 W ozone free xenon lamp to produce a 1.5 inch x 1.5 inch (38 mm x 38 mm) collimated beam.
Extended Warranties are available for this product. Conact Newport Sales for further information.
Class A Spectral Match
Class B Spatial Uniformity of Irradiance
The irradiance uniformity over the working area is indicated by the second letter in a solar simulator class rating, and is the most difficult requirement to achieve and maintain. Hot spots can lead to significant errors in measured cell efficiency and can cause inaccurate binning of cells. The Class B spatial uniformity performance standard is designed to minimize the impact of hot spots and meets the Class B requirements for the standards. The plot shows the uniformity of the irradiance across a typical 2 x 2 inch simulator working area.
Class B Temporal Stability
Simplicity and Economy
Simplicity and economy were the design criteria for these Solar Simulators. The electronics are built into the lamp housing and are factory pre-set to run the lamp at the proper current and voltage – just power the system and ignite the lamp! There are no high voltage cables to connect, no power supply settings to optimize, and no optical alignments required. They operate a 100 W Xe lamp with integrated reflector. Replacement lamp assemblies simply drop in place with no lamp adjustment required.
Resources & Downloads
Literature
Oriel 94011A Small Area Solar Simulator Datasheet(1.7 MB, PDF) Oriel Solar Simulator Field Recertification Service Datasheet(478.5 kB, PDF)
Manuals
Application Notes
Reliable Solar Cell Measurements(511.3 kB, PDF)
Related Products
Spare Parts
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 6252Xenon Arc Lamp, 100 W, Ozone Free, Integrated Full Reflector | |||||
 | 81088A-LCSAir Mass Filter, AM 1.5 Global, LCS-100 Simulators Only | 3 Weeks |
Accessories
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 81011-LCSAir Mass Filter, AM 0, LCS-100 Simulators Only | 6 Weeks | ||||
 | 81389-LCSAir Mass Filter, AM 1.5 Direct, LCS-100 Simulators Only | 6 Weeks | ||||
 | M-SA2-12Optical Breadboard Plate, Solid Aluminum, 300 x 600 mm, 25 mm M6 Grid | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | SA2-12Optical Breadboard Plate, Solid Aluminum, 12 x 24 in., 1 in. 1/4-20 Grid |
Similar
 | 94011ASolar Simulator, Manual Shutter Only, LCS-100 | In Stock | ||||
 | 94023ASolar Simulator, Class AAA, IEC/JIS/ASTM, 450 W Xenon, 2 x 2 in. | In Stock | ||||