The 20BW40-30 Laser-Grade Parallel Window is parallel to less than 30 arc sec for minimal transmitted beam deviation. This 2 inch (50.8 mm) diameter N-BK7 window is 10 mm thick. It is uncoated. For demanding applications, such as intracavity laser applications, holography, and multiphoton imaging, this window has a λ/20 surface flatness and 10-5 scratch-dig significantly reducing unwanted scatter.
Resources & Downloads
Other
20BW40-30 RoHS Certificate(706.9 kB, PDF)
Related Products
Similar
| Compare | Description | Drawings, CAD & Specs | Avail. | Price | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 20Q20XAR.14Laser Wedged Window, High-Energy, 50.8 mm Diameter, 430-700 nm | In Stock | ||||
 | FSW18Parallel Optical Window, UV Fused Silica, 50.0 mm, λ/10, Uncoated | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | 10QB20Interferometer Flat, UVFS, 25.4 mm, λ/10, 10-5 | 3 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | CAW15Optical Window, Calcium Fluoride, 50.0 mm Dia., 3.0 mm thick, Uncoated | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | 10SI20Silicon Window, 25.4 mm Diameter, 2.0 mm Thick, Uncoated |
Compatible
|---|---|---|---|---|---|---|
 | LP-2APrecision Lens Positioner, 2.0 in., 100 TPI XYθXθY, 80 TPI Z | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | VLH-3AV-Groove Lens Holder, 0.60 to 3.60 in. Diameter Lenses | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |