The 10SWF-900-B Shortpass Edge Filter is a 1 in. (25.4 mm) diameter optical filter with a cut-off wavelength of 900 ±7 nm, and transmittance of 475-880 nm. Our short-wave pass filters have a steep transition between the region of transmission and reflection that is much steeper than colored glass filters. Shortpass filters have out-of-band rejection ≥OD 3 to 1200 nm. Typical transmission is ≥65% for short-wave pass filters. These filters are available individually and in sets.
Resources & Downloads
2D Product Drawings
BAND-S(58.2 kB, PDF)
Other
10SWF-900-B RoHS Certificate(265.2 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 10LWF-900-BLongpass Filter, Dielectric, 25.4 mm, 900 ± 7 nm Cut-On, 920 - 1200 nm | 7 Weeks | ||||
 | FSR-RG1000Longpass Filter, Colored Glass, 25.4 mm, 1000 nm Cut-on, RG1000 Glass | |||||
 | 10BPF10-900Bandpass Filter, 25.4 mm, 900±2 nm Center, 10±2 nm FWHM | In Stock |
|---|---|---|---|---|---|---|
 | FH-1SOptical Filter Holder, Drop-in, 25.4 mm Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More | ||||
 | FH-1ROptical Filter Mount, Stackable, 1.0 in. Diameter Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |