The 10BPF25-400 Bandpass Filter is a 1 inch (25.4 mm) diameter band pass filter with a center wavelength of 400 ± 3.5 nm and a Full Width Half Max of 25 ± 3.5 nm. Our Bandpass Filters pass a narrow spectral band of UV, visible, or NIR radiation and reject out-of-band wavelengths from the X-ray to the far IR. Applications include spectral radiometry, medical diagnostics, chemical analysis, colorimetry, astronomy, and wherever spectral isolation is required.
Other
10BPF25-400 RoHS Certificate(263.8 kB, PDF)
|---|---|---|---|---|---|---|
 | 10BPF10-265UV Bandpass Filter, 25.4 mm, 265±2 nm Center, 12±2 nm FWHM | 3 Weeks FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |
|---|---|---|---|---|---|---|
 | FH-1ROptical Filter Mount, Stackable, 1.0 in. Diameter Optics | In Stock FREE 2-day shipping on thousands of products on Newport.com Learn More |